28.07.2019 GODZ. 20.00 Występ Gdańskiego Tria Stroikowego

 

 

 

 

Fotis/Ireneusz Skąpski.

Pomysł stworzenia Gdańskiego Tria Stroikowego zrodził się spontanicznie. Pierwotnie miał być to jednorazowy projekt powołany do życia w celu wykonania Tria Stroikowego Piotra Pawlaka podczas finału Forum Młodych Kompozytorów. Konkurs ten odbywał się jesienią 2013 w Studio im. A. Hajduna w Radio Gdańsk. Utwór okazał się kompozycją zwycięską, a sam występ zespołu zyskał wiele przychylnych i optymistycznych recenzji. Powodowani tym sukcesem, młodzi muzycy postanowili kontynuować działanie na tym polu. Okazało się bowiem, iż na pomorskiej scenie muzyki klasycznej brakuje tria stroikowego.

Członkami Gdańskiego Tria Stroikowego są absolwenci i obecni młodzi pracownicy Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki: ad. dr Marta Różańska – obój, dr hab. Andrzej Wojciechowski – klarnet, dr Mirosław Pachowicz – fagot. Poza tym, na co dzień są to pracownicy Opery Bałtyckiej i Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina. Każdy z muzyków posiada na swoim koncie wiele indywidualnych osiągnięć na konkursach w kraju i zagranicą.

Ich przyjaźń i muzyczna współpraca zaczęła się jeszcze w trakcie studiów, kiedy z powodzeniem zasiadali jako pierwsze głosy-soliści w Orkiestrze Akademickiej czy biorąc udział w licznych projektach kameralnych. Po zakończeniu studiów (wszyscy uzyskali dyplomy z wyróżnieniem), wielokrotnie powracali do wspólnego koncertowania. Do ich wspólnych osiągnięć należą m.in. nagranie płytowe do doktoratu Andrzeja Bukowskiego (Kwintet Es-dur op.88 A. Reichy), występy w koncertach z muzyką kameralną F. Poulenca w 50. rocznicę jego śmierci oraz wykonanie (jako soliści) Symfonii Koncertującej Es-dur KV272b W. A. Mozarta z Orkiestrą Akademicką (15.03.2014 r.) i Polską Filharmonią Kameralną Sopot (dyr. W. Rajski, październik 2014).

Chętnie koncertują w Trójmieście. Prezentowali się podczas Festiwalu „Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska”, Niedzielnych Koncertów w Domu Uphagena, Wieczorów Muzycznych w Kościele Św. Andrzeja Boboli w Sopocie, Czwartkowych Wieczorów Muzycznych w Dworku Sierakowskich w Sopocie, koncertów w ramach cyklu „Muzyka Europy w kościele gdańskiej Polonii” i in. Ich udział w odbywającym się w lipcu 2014 International Music Competition na Malcie zakończył się zdobyciem 3 nagrody głównej. I Nagrodę oraz Nagrodę Specjalną za wykonanie kompozycji powstałej po 1960 zdobyli z kolei podczas 25. International Competition for Young Musician „Citta di Barletta” we Włoszech (2015). W 2018 wzięli udział w międzynarodowej konferencji w Wilnie prezentując program złożony z kompozycji gdańskich, w tym dedykowanej specjalnie dla nich Impresji na tematy ludowe A. Rocławskiej-Musiałczyk.

W repertuarze zespołu znajduje się wiele klasycznych utworów na trio stroikowe, m.in.: kompozycje W. A. Mozarta, A. Tansmana, A. Szałowskiego, W. Lutosławskiego oraz dzieła twórców gdańskich: W. Walentynowicza, M. Czerniewicza, P. Pawlaka.

www.facebook.com/gdanskreedtrio