Historia Parafii

Parafia p.w. Miłosierdzia Bożego

Jest częścią dekanatu łebskiego i obejmuje swym zasięgiem 9 miejscowości: Biebrowo, Choczewko, Ciekocinko, Ciekocino, Jackowo, Kurowo, Przebendowo, Słajszewo, Sasino, Stilo i Zielonkę. W skład parafii wchodzą obecnie 3 kościoły filialne: p. w. św. Piotra i Pawła w Ciekocinie, p. w. św. Antoniego w Kurowie, p. w. św. Archaniołów w Jackowie oraz kościół parafialny p. w. Miłosierdzia Bożego w Sasinie. Zabytkowy kościół w Ciekocinie (do 1945 r. ewangelicki) pochodzi z 1891 roku, świątynię w Kurowie poświęcono 29.09.1990 roku, natomiast w Jackowie – 29.11.1991 roku. Po II wojnie światowej Sasino wchodziło w skład parafii Zwartowo (1969), Osieki (1977) i Choczewo (1995).

Pierwszą mszę świętą na pobliskim cmentarzu odprawił 01.11.1979 roku ks. Antoni Duszyk. W 1983 roku rozpoczął on też budowę Domu Katechetycznego w Sasinie dla Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Choczewie. Poświęcenia kamienia węgielnego pod przyszły Dom Katechetyczny i kościół dokonał 12.05.1984 roku – Ks. Bp. Tadeusz Werno. Budowę świątyni zakończono w 1985 roku. W latach 1985-1997 była ona kościołem filialnym choczewskiej parafii. Dopiero w dn. 01.10.1997 roku, na mocy dekretu Biskupa Pelplińskiego – Jana Bernarda Szlagi, Sasino stało się wreszcie odrębną parafią. Jej pierwszym proboszczem został były wikariusz z Choczewa i Świecia – ks. Piotr Treder (obecnie proboszcz parafii w Łęczycach), który wkrótce potem dokonał też pierwszych przeróbek kościoła. Likwidacji uległa m.in. salka katechetyczna, przez co zwiększyła się nieznacznie ogólna powierzchnia świątyni. Na piętrze wybudowano też mieszkanie dla ks. proboszcza.

Od dn. 15.11.2001 r. nowym proboszczem sasińskiej parafii został wikariusz parafii Miłosierdzia Bożego w Lęborku – ks. Grzegorz Rybicki. W kwietniu 2002 r. miało miejsce wprowadzenie do sasińskiej świątyni relikwii św. Faustyny, natomiast w dn. 14.07.2007 roku odbyła się uroczysta konsekracja kościoła w Sasinie. Ksiądz Grzegorz Rybicki był proboszczem sasińskiej parafii do dn. 21.08.2016 roku. Zastąpił go wówczas na tym stanowisku ks. Krzysztof Szykowny, który do tego momentu był wikariusza parafii p. w. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach. Parafia w Sasinie liczy w chwili obecnej 1270 wiernych

27.05.2018

Po Mszy św. z uroczystości Trójcy Przenajświętszej odbyła się uroczystość, podczas której ks. proboszcz poświęcił oryginalną figurkę Chrystusa Frasobliwego, którą ufundowali dla naszej Parafii są Państwo Anna i Alfred Wallejt, mieszkający na co dzień w Bremerhaven (GER)
i w. Sasinie. Fundament pod figurę wykonała firma Pana Henryka Bober.