VII Niedziela zwykła 19.02.2023

1. W procesie budowania naszej wspólnoty z Panem Bogiem powinniśmy pamiętać, że każda niedziela jest dniem Pańskim. Właśnie niedziela jest dniem zgromadzenia liturgicznego, dniem rodziny chrześcijańskiej, radości i odpoczynku od pracy, jest podstawą i rdzeniem całego roku liturgicznego, jest głównym dniem celebrowania Eucharystii, ponieważ jest to dzień zmartwychwstania Pańskiego. Biorąc żywy i świadomy udział we Mszy Świętej, wskazujemy na żywotność naszej wiary, umacniamy nasze powołanie do głoszenia Ewangelii Chrystusowej w świecie.

4. W środę przypada Popielec i rozpoczyna się okres Wielkiego Postu. Msze Święte o godz. 15.1o Jackowo, 15.5o Kurowo, 16.3o Ciekocino, 17.3o Sasino. W środę na znak podjęcia trudu nawrócenia i rozpoczęcia Wielkiego Postu podczas wszystkich Mszy Świętych dokonam obrzędu posypania głów popiołem. Przypominam, że wszystkich katolików od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki roku (z wyjątkiem uroczystości liturgicznych) oraz w Popielec. Ponadto katolicy pomiędzy 18. a rozpoczęciem 60. roku życia zobowiązani są do postu ograniczającego się do jednego posiłku do syta i dwóch lekkich w ciągu dnia w Popielec i w Wielki Piątek. Post jest wyrazem zjednoczenia z cierpiącym Zbawicielem oraz środkiem do wewnętrznego oczyszczenia. Przypominam też, że Wielki Post jest tzw. czasem zakazanym dla wesel, zabaw i dyskotek.

5. Zapraszam na Drogę Krzyżową – szczególnie dzieci przygotowujące się do I Komunii oraz młodzież przygotowującą się do Bierzmowania i śpiewania Gorzkich Żali. Za udział w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny: Czwartek Jackowo godz. 15.:30,. Kurowo godz. 16:00, Piątek Sasino godz. 16.oo, Ciekocino godz. 17.oo

6. Rekolekcje parafialne od 2 niedzieli wielkiego postu, 5 – 8.03.2023